Spifo inviterer til Generalforsamling

SPIA`s børnepolitiske forening, Spifo, inviterer til Generalforsamling, onsdag den 22. maj 2024, kl. 17.00 – 18.30.

Kære medlemmer af Spifo (Både institutioner og personlige medlemmer)


I inviteres hermed til:


Generalforsamling i SPIFO 2024
Onsdag den 22. maj 2024, kl. 17.00 – ca. 18.30
I SPIAs/Spifo`s lokaler, Jernbane Allé 45 G, 1., 2720 Vanløse


Dagsorden (iht. vedtægternes Pkt. 4.6):

  1. Valg af dirigent.
  2. Valg af referent.
  3. Bestyrelsens beretning om Foreningens virksomhed i det forløbne år.
  4. Forelæggelse af årsrapport til godkendelse.
  5. Indkomne forslag fra bestyrelse eller Foreningens medlemmer.
  6. Valg af bestyrelse. (Ingen af de nuværende best.medl. er på valg, men der skal vælges 2 suppleanter.)
  7. Valg af revisor.
  8. Eventuelt

Iht. vedtægternes pkt. 4.5 skal emner, der ønskes behandlet på generalforsamlingen, fremsættes skriftligt (herunder elektronisk) til bestyrelsen senest 14 dage efter indkaldelsens udsendelse. (Kan sendes til info@spifo.dk

Spifo`s vedtægter kan iøvrigt læses her: https://www.spia.dk/wp-content/uploads/2023/12/Spifo-Vedtaegter-2020-underskrevet.pdf

Vi byder på en sandwich, vand/øl, kaffe og the.

Deltagelse i mødearrangementet er gratis, men af hensyn til traktementet og de fysiske rammer, bedes man tilmelde sig mødet til Morten Kyst på e-mail: morten@spifo.dk  senest den 17/5-24. Spørgsmål kan desuden rettes til Morten på mob. 20417164

Med venlig hilsen

Denice Valentin

Forperson, SPIFO 

Læs også

Københavns Kommune ønsker reform for stærke inkluderende børnefællesskaber.

SPIAs direktør Annette Foltmann opfordrer til investering i tidlig børnetrivsel og læring. Hun understreger behovet for ressourcer, uddannelse og en omhyggelig implementeringsproces for at skabe inkluderende børnefællesskaber. Mandag den 29. april 2024 virker for de fleste som en almindelig mandag – Men for SPIAs direktør Annette Foltmann blev det startskuddet på det vi forventer vil...

Mangel på pædagoger er især et storbyfænomen

Ny undersøgelse fra EVA viser, at 64 % af bykommunerne har svært ved at rekruttere pædagoger til deres dagtilbud. I Region Nordjylland har ingen dagtilbudschefer angivet, at de oplever rekrutteringsudfordringer. I dag oplever medarbejdere i en del af landets daginstitutioner at mangle pædagoguddannede kolleger. Men problemets omfang ser forskelligt ud alt efter, hvor i landet,...

Spifo inviterer til Generalforsamling

SPIA`s børnepolitiske forening, Spifo, inviterer til Generalforsamling, onsdag den 22. maj 2024, kl. 17.00 – 18.30. Kære medlemmer af Spifo (Både institutioner og personlige medlemmer) I inviteres hermed til: Generalforsamling i SPIFO 2024Onsdag den 22. maj 2024, kl. 17.00 – ca. 18.30I SPIAs/Spifo`s lokaler, Jernbane Allé 45 G, 1., 2720 Vanløse Dagsorden (iht. vedtægternes Pkt....

:: Link-service – april ´24 ::

Vi bringer her en stribe nyttige links til nogle af de seneste måneders mest interessante undersøgelser, artikler og udgivelser Børn forstyrres af rengøring – nu har forældre og pædagoger fået nok I tre år er rengøringen i børnehusene i Odense Kommune sket, mens børn og pædagoger er fysisk til stede. Men nu har forældre og...

Direktør, cand.jur

Annette Foltmann

SPIA er et hyggeligt lille administrationsselskab, som lægger vægt på et godt kendskab til vores institutioner.

Vores mål er ikke at blive de største - men at blive de bedste til at yde den mest relevante rådgivning og administration til jer.

SPIA blev grundlagt i 2012 af Annette Foltmann i samarbejde med erfarne kolleger fra Landsforeningen Frie Børnehaver og Menighedernes Daginstitutioner.

SPIA har et velfungerende team af konsulenter, der lægger vægt på høj faglighed, engagement og samarbejde, hvad enten det drejer sig om regnskaber, lønadministration, personalesager, juridisk eller politisk interessevaretagelse.

SPIA er i dag landsdækkende. Vi har institutioner på i Storkøbenhavn, Sjælland, Jylland og på Bornholm.

SPIAs hovedkontor liggende ved Vanløse station i København, men vi har også et kontor i Herning og et i Nordby på Fanø.

SPIA's ydelser

Administration

Løn, regnskab, revision

Administration og rådgivning

Personalejura og HR

Indflydelse

Politisk arbejde

Administration og rådgivning

Bestyrelses support

Kontrakter, aftaler, rådgivning, forhandling

Juridisk bistand

Bliv klogere

Kurser

Nyhedsbrev

Hold dig opdateret på nyt fra Spia og Spifo kurser mv.

Navn(Påkrævet)
Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Scroll to Top